Petak, 26 Aprila, 2024
No menu items!

Posla ima, plata i do 2.000 evra, ali nema vozača

Kamioni na parkinzima stoje mjesecima, jer je nemoguće pronaći profesionalnog vozača koji bi sjeo u teretno vozilo i odveo ga na odredište.

Nije razlog plata, kreće se od 1.000 do 2.000 eura, zavisno od rute koja se vozi, ali vozači više ne pristaju na svakodnevno maltretiranje, čekanje na carinskim terminalima i po četiri dana, probleme i stres kojima su izloženi na putevima po evropskim zemljama, jer nemaju sve neoophodne dozvole.

Zbog toga su otišli raditi u zemlje EU.

Otišlo je i na stotinu prevozničkih firmi i svoje poslovanje nastavilo uglavnom u Sloveniji, zbog brojnih pogodnosti.

A ovo je samo dio problema koji opterećuju transportni sektor, kaže za Buku Damir Bećović, prevoznik i član odbora Osnivačke skupštine Saveza vozača, prevoznika i logističara u međunarodnom prevozu roba BiH, koja će biti održana u nedelju, 1. septembra u Zenici.

“Situacija je postala alarmantna i zaista je krajnje vrijeme da se vozači kamiona organizuju i udruže na nivou države. Jer mi smo došli u situaciju da kada nam jedan vozač da otkaz kamion stoji na parkingu mjesecima jer nema ko da ga zamijeni. Svaki carinski terminal provodi ono svoje što misli da stoji u zakonu, pojedinci treniraju strogoću, provode samovolju.

Vozači na prelazak granice čekaju i po dva i više dana. Nedelja je najgora, ako ne stignu do podne, šanse da će taj dan preći granicu su nikakve. Tako i po više dana žive u kabini. Održavanje lične higijene ili tuširanje je neizvodljivo. Čekanje na terminalima im niko ne plaća i svi ih tretiraju kao zadnju rupu na svirali.

Navešću vam i problem dozvola, kako bilateralnih, tako i CEMT. Kada vozač krene kroz Austriju, mora da strijepi hoće li ga uhvatiti i hoće li morati platiti kaznu od 2.600 eura zato jer nema tih dozvola, niko ne pregovara sa tim državama, nemamo nikakvo sistemsko rješenje”, priča za naš portal Bećović.

Navodi i da Zakon o transportu, donesen 2001. godine, uprkos brojnim problemima u praksi, do danas nije doživio nijednu izmjenu, dok je s druge strane Zakon o carinskom postupku ostavio mogućnost dvosmislenog tumačenja mnogih odredbi.

Problem je i u obrazovanju kadra, na to poslodavci već godinama upozoravaju, a nadležne institucije uporno ignorišu i ni na koji način ne pokušavaju stimulisati učenike da završavaju ove smjerove i pomognu prevoznicima da lakše dođu do kvalifikovanih vozača.

Sve su ovo razlozi što se odlučilo krenuti sa osnivanjem Saveza vozača, prevoznika i logističara u međunarodnom prevozu roba BiH na nivou BiH.

Ukoliko i nakon osnivanja Saveza institucije koje se tiču ovog sektora – Uprava za indirektno oporezivanje, inspektorati i Ministarstvo saobraćaja i komunikacija BiH, nastave sa svojim ignorantskim ponašanjem, slijedi generalni štrajk, a samim tim i paraliza države, upozoravaju vozači.

Izvor/foto: (6yka.com)

Najnovije vijesti

Svjetski dan Roma

Na današnji dan (8.April) se obilježava Svjetski dan Roma kako bi se promicala svijest o romskoj kulturi, jeziku i povijesti,...

Započeti intenzivni radovi na Centru za upravljanje otpadom u Brčkom

Šef Odjeljenja za komunalne poslove Vlade Brčko distrikta BiH, Majazudin Vehabović, najavio je intenzivne radove na projektu Centra za upravljanje otpadom. Na današnjoj konferenciji...

Održan sastanak na temu “Kuda ide romska nacionalna manjina u Brčko distriktu BiH?”

U Brčko distriktu BiH, romska zajednica već duže vrijeme živi na marginama društva, suočena s nizom izazova i problemima. Povodom Svjetskog dana socijalne pravde,...

Stranka za BiH Brčko proširila svoje redove za dva nova člana

Predsjednik Stranke za BiH Brčko distrikta BiH, dr. Zijad Nišić, danas je u prostorijama stranke svečano uručio članske karte skupštinskom zastupniku Benjaminu Malkiću i...

Podignuta disciplinska tužba protiv sutkinje zbog odbijanja mjera zaštite Nizami Hećimović

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH potvrdilo je da je protiv sutkinje Općinskog suda u Gradačcu, Lejle Numanović, podignuta disciplinska tužba zbog odbijanja mjera...
- Reklama -

Više vijesti