Treća pobjeda BiH u Ligi nacija, Zmajevi na korak do Lige A

MARKETING
Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je  u Sarajevu selekciju Sjeverne Irske sa 2:0 u trećem kolu grupe 3 B Lige nacija. Dvostruki strijelac u novoj pobjedi bh. tima je bio kapiten Edin Džeko.

Prvu priliku su imali gosti u 15. minuti. Oliver Norwood je ubacio sa desne strane, a George Saville sa desetak metara loptu šalje pored gola.

Dvije minute poslije Miralem Pjanić šalje sjajnu loptu ka Edinu Džeki koji sa peterca šutira preko gola.

Saville je u 20. minuti pokušao sa distance, ali je pogodio stativu.

BiH dolazi do prednosti u 27. minuti. Edin Višća je oduzeo loptu Jamalu Lewisu na dvadeset metara od protivničkog gola i uposlio Džeku u kaznenom prostoru Sjeverne Irske, a naš kapiten sa lijeve strane pogađa suprotni ugao za 1:0.

U 35.minuti Pjanić je izveo slobodan udarac sa oko 25 metara, ali šalje loptu iznad prečke. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Ognjen Vranješ snažno šutira sa distance, a lopta još jednom odlazi pored gola.

Prvu priliku u drugom periodu igre imao je Džeko, ali je slabo šutirao i golman Bailey Peacock-Farrell zaustavlja taj pokušaj.

Fudbalere BiH u novom UEFA-inom takmičenju do sada prati i velika doza sreće. Sjeverni Irci u 65. minuti još jednom pogađaju stativu, ovaj put preko Gavina Whytea, ali period dominacije gosti nisu uspjeli iskoristiti.

Pobjednik je odlučen u 73. minuti kada Edin Džeko majstorski udvostručuje prednost bh. tima nakon odlične asistencije Miralema Pjanića.

Ovo je za Džeku bio 55. gol u nacionalnom dresu čime je ušao među 10 najboljih strijelaca evropskih reprezentacija svih vremena.

Gosti su u sudijskoj nadoknadi vremena još jednom pogodili stativu što je bila posljednja prilika u večerašnjem meču na Grbavici.

Reprezentacija BiH nakon tri utakmice u grupi 3 Lige B ima maksimalnih 9 bodova sa velikim šansama da se plasira u elitnu A Ligu u kojoj nastupaju najbolje selekcije Starog kontinenta. Drugoplasirana je Austrija sa 3 boda, dok je Sjeverna Irska bez bodova.

Posljednji meč Lige nacija fudbaleri BiH će odigrati 15. novembra protiv Austrije u Beču.