Liga prvaka /Liverpool, Sevilla i Šahtar se plasirali u nokaut fazu takmičenja, Dortmund ide u Evropsku ligu

JP Komunalno Brčko

Sinoćnjim susretima završena je grupna faza takmičenja u Ligi prvaka. Iz grupa E, F, G i H dalje su prošli Liverpool, Sevilla, Manchester City, Shakhtar, Besiktas, Porto, Tottenham i Real Madrid.

Grupa E

Liverpool – Spartak 7:0

Liverpoolu je za prolazak dalje trebao barem bod protiv Spartaka, a a Redsi su pregazili ruski klub na Anfieldu. Već na poluvremenu rezultat je glasio 3:0, a u strijelce su se upisali Coutinho (4. penal, 15.) i Firmino (19.). U drugom poluvremenu Mane je povisio na 4:0 u 47., a potom je Coutinho kompletirao hat-trick u 50. minuti. Na 6:0 povisio je Mane u 76. minuti susreta, a konačnih 7:0 postavio je Salah u 86. minuti.

Maribor – Sevilla 1:1

S obzirom na visok poraz Spartaka Sevilla je prošla dalje i uprkos bodu na gostovanju kod Maribora. Pogodak za vodstvo Slovenaca postigao je Tavares u 10. minuti, ali je Ganso u 76, minuti pogodio za 1:1.

Tabela:

E_xwl

Grupa F

Šahtar – Manchester City 2:1

Šahtar je u Harkivu dočekao Manchester City, a Guardiola je na teren poslao drugi tim Građana. Šahtar je to iskoristio i pobjedom je prošao u nokaut fazu takmičenja. Bernard u 26. i Ismaily u 32. minuti su pogodili za velika tri boda ukrajinske ekipe. Počasni pogodak za City je postigao Aguero iz penala u 90+2. minuti.

Feyenoord – Napoli 2:1

Feyenoord je savladao Napoli i zabilježio je jedinu pobjedu ove sezone u Ligi prvaka. Napoli je poveo već u 2. minuti preko Zielinskog, a Jorgensen je pogodio u 33. minuti za 1:1. Holanđani su ostali sa deset igrača kada je Vilhena dobio crveni karton u 83. minuti, ali Italijani nisu iskoristili igrača više. Na njihovo veliko iznenađenje, ne samo da nisu osvojili tri boda, već su i izgubili kada je St. Juste pogodio u 90+1. minuti za 2:1.

Tabela:

F 50.10_xl

Grupa G

Porto – Monaco 5:2

Porto je morao slaviti za prolazak u osminu finala i uspio je to ostvariti. Aboubakar u 9. i 33. minuti je pogodio za 2:0, a potom su zbog tuče isključeni Felipe na jednoj i Ghezzal na drugoj strani u 38. minuti. U 45. minuti Brahimi je pogodio za 3:0. Glik je iz penala smanjio na 3:1 u 61. minuti, a Telles je u 66. pogodio za 4:1. Novi pogodak za Monaco postigao je Falcao u 78. minuti susreta, a konačnih 5:2 postavio je Soares u 88. minuti.

Leipzig – Bešiktaš 1:2

Leipzig se također nadao plasmanu u osminu finala i protiv sebe je imao Bešiktaš koji je već prošao dalje. No, Turci su odigrali pošteno i poveli su zahvaljujući Negredu koji je u 10. minuti realizovao penal. Leipzig je ostao sa igračem manje u 82. minuti kada je isključen Ilsanker, ali su i sa deset igrača Nijemci izjednačili. Strijelac je bio Keita u 87. minuti susreta. Ipak, Bešiktaš je stigao do trijumfa u 90. minuti, a strijelac je bio Talisca.

Tabela:

G 151.9_xl

Grupa H

Real Madrid – Borussia Dortmund 3:2

U veoma uzbudljivom meču u Madridu Real je nakon 12. minuta pogocima Mayorala (8.) i Ronalda (12.) imao prednost od 2:0, ali je potom Aubameyang sa dva pogotka (43. i 49.) poravnao na 2:2. Pobjedu Realu donio je Lucas u 81. minuti. Uprkos porazu Borussia je izborila plasman u nokaut fazu Evropske lige.

Tottenham – APOEL 3:0

Tottenham je u izmijenjenom sastavu bio prejak za APOEL. Pogotke za Spurse su postigli Llorente u 20., Son u 37. i N’Koudou u 80. minuti susreta. Tottenham je sakupio najviše bodova ove sezone u Ligi prvaka – 16. Po 15 su osvojili Manchester United, PSG i Manchester City.